Blogger Ne Demek? : Google tarafından ücretsiz olarak sunulan yazı ve fikirlerinizi paylaşabileceğiniz sayfadır. Google alt yapısını kullanarak kişisel bir blog sayfası oluştabilir, oluşturduğunu blog sayfasından gelir elde edebilirsiniz.  Blogger her ne kadar Google alt yapısını kullanılarak oluşturulsa da farklı CMS kullanarak farklı blog hesapları açabilirsiniz. Açtığınız blog hesaplarından fikirlerini yayınlar, isterseniz ürün yada hizmet satabilirsiniz.

Blogger – Google tarafından sunulduğu için güçlü bir SEO algoritmasına sahiptir, en azından yapıları şemaları ve URL kısmı Google SEO kriterlerine göre optimize edilmiştir.  Blogger hesabı oluşturabilmek için gmail uzantılı bir mail hesabınız olması yeterlidir, Blogger içerisinde arşivlerde binlerce tema seçeneği mevcuttur. Eğer dilerseniz, dışarıdan ücretli daha güzel ve özel hazırlanmış tema alarak blogger hesabınıza entegre edebilirsiniz.

Ücretsiz blogger hesabında sub domain dediğimiz yani alt alan adı barındıran bir sistemde çalışır, ancak kendinize ait bir Domain varsa,bunu blogger a yönlendirme yaparak kullanabilirsiniz. Hosting Google tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Günümüzde SEO firmaları, Backlink vermek için bir çok Blogger hesabı kullanır. Bunun avantajı ise, eğer sub domain de bir blogger hesabı açıldı ise, Bağlantılar Google dan gelecektir.

Alternatif Blog Kanalları

WordPress : Blog oluşturmak için farklı bir CMS yazılımı olan wordpress, en çok tercih edilen blog oluşturma yazılımıdır, Eskiden sadece Blog ve Kişisel sayfa olarak açılan wordPress, şimdilerde güçlü ve kurumsal firma sitelerine,hatta e ticaret sitelerine kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. WordPress kendi içlerinde eklentiler ismi verilen yazılımlar halinde çalışır.

Wix Blog : Wix, Youtube kanallarında ve reklamlarda sürekli ismini duyuran yeni bir blog ve web sitesi oluşturma yazılımıdır. Sürükle bırak mantığı ile çalışan wix ile de güzel sade şık tasarımlar oluşturabilirsiniz.