Kurumsal SEO; bir işletmenin ürün veya hizmetlerini arama motoru pazarlamasıyla doğru kitleye ulaştırmasıdır. Dijital pazarlama çalışmalarının atar damarı olan Kurumsal SEO, markanızın arama motorundaki görünürlüğü ve erişebilirliğini arttırmak adına yapılan iyileştirme çalışmaları bütününden oluşmaktadır.

Markanız hangi alanda faaliyet gösterirse göstersin, kendini online mecralarda yeterince öne çıkaramaması pastanın çikolatalı tarafını kaçırmasına neden olur. Tüketiciler alışverişlerini fiziksel mecralarda gerçekleştirseler bile artık ilk adımı sanal dünyadan atıyorlar. Müşterilerin bir kısmı alışverişini de sanal ortamda tamamlarken, küçük bir azınlık online ortamdan edindiği fikirle fiziksel mağazaların yolunu tutuyor. Her iki koşulda da tüketiciler için alışverişin ilk adımı online dünyada ve yüzde 80’i arama motorlarında atılıyor.

Online bulunabilirliğin markasının selametine olduğunu bilen nitelikli yönetici ve pazarlamacılar, tüketicilerin görmek istedikleri yere tezgah açarak oyuna rakiplerinden bir puan önde başlıyor.

Kurumsal SEO Neleri Kapsar?

Kurumsal SEO hizmetleri, bir markanın arama motoru pazarlaması ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanır. Markanın arama motoru pazarlamasının yapılması için hedeflerinin neler olduğu, pazarda markayı hangi fırsatların beklediği, hangi çalışmaların minimum eforla en yüksek verimi elde edebileceği belirlenmelidir.

Çikolatalı pastayı en az sizin kadar seven ve payına düşen dilimi almak isteyen rakipleriniz de olacaktır. Rakiplerinizin önde olmak için neler yaptığı bilmeniz ve rekabet için sizin neler yapmanız gerektiğine karar verilmelidir. Bu verileri sağlıklı bir Kurumsal SEO stratejisi etrafında toplayıp, sistematik biçimde uygulamaya geçirmek Kurumsal SEO’nun temelini oluşturmaktadır.

Kurumsal SEO Nasıl Yapılır?

Kurumsal SEO markanın arama motoru üzerindeki etkinliğini arttırmak için yapılır ve uzun vadeli bir yatırım sürecidir. Tıklama başına ödeme yapılan Google Ads gibi yöntemlerle karşılaştırıldığında daha az maliyetlidir. Google Ads veya eski adıyla Google AdWords benzeri reklam modellerinde sürekli harcama yapmanız gerekir. Üstelik SEO’nun ROI (Return on Invesment) oranı daha yüksektir.

Örneğin, bir Google reklam kampanyasına 100 TL yatırdığınızda, aldığınız trafik ne olursa olsun ortalama yüzde 2’lik hizmet ve satın alma başarısı elde edilir. Oysa SEO’da bu oran yüzde 4 düzeyine çıkmaktadır. SEO için belli bir bütçe harcayacak olmanıza rağmen başarınızı elde ettikten sonra uzun yıllar boyunca minimal çalışmalarla pozisyonunuzu korumayı başarabilirsiniz.

Peki, bir Kurumsal SEO çalışması için SEO ajansıyla masaya oturdunuz ve anlaşmanızı yaptınız. Sizi bundan sonraki aşamalarda bekleyenler neler olacak? Buna da içeriğimizin bir sonraki kapsamlı adımı olan Kurumsal SEO Danışmanlığı maddesi altında değinelim.

Kurumsal SEO Danışmanlığı

Yeterince varlıklı biri olduğunuzu ve trafik çilesinden kurtulmak için bir jet satın aldığınızı hayal edin. Jet ile zirvelere çıkabilir, dünyanın istediğiniz noktasına kısa sürede erişebilirsiniz. Ve fakat ufak bir pürüz var; jet kullanmayı bilmiyorsunuz! Uçağınızın tadını çıkarmak için hemen bir uçuş okuluna gidip, aylar sürecek eğitim ve deneme sürecini katlanmak sizce mantıklı mı bir seçim midir? Hayır, kesinlikle değil!

Bunca eforu minik bir avantajı uğruna sarf etmektense bir pilot tutarak jetinizle sizi istediğiniz yere götürmesini sağlayabilirsiniz. Kurumsal SEO Danışmanlığı veren ajanslar ve bağımsız çalışanların yaptıkları şey budur.

Bizler bir pilotuz ve jet olan internet sitenizi arama motorunun zirvesine çıkartmak için size servis sunuyoruz.

Marka sahiplerinin, yöneticilerinin veya pazarlama departmanlarının SEO konusunda bilgin ve pratik yeteneklere sahip olması her zaman olası değildir. SEO detaylarla dolu kapsamlı bir olgudur, tek seferlik olay değildir. Her gün, her saat gereklilikler değişebilir ve bunları ancak alanında başarılı SEO uzmanları bilebilir. Kurumsal SEO danışmanlığı süresi boyunca markanıza yapılacakların yalnızca ufak bir kısmını aşağıdan görebilirsiniz. Bunların buzdağının sadece görünen tarafı olduğunu da unutmamalısınız:

  • Tutarlı SEO stratejisi: Kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti aldığınızda siteniz için tutarlı bir SEO stratejisi belirlenmelidir. Bu strateji sayesinde çalışmanın kapsamı belirlenir. Neler ihtiyacınız olduğu kadar nelere ihtiyacınız olmadığını da belirlemek, bu aşamada hayati önem taşır. Başarılı bir strateji için mevcut durumunuz, hedefler ve potansiyel pazar araştırmaları gibi verilerin de işin içine katılması gerekir.
  • Anahtar Kelime Araştırması: İnternet dünyasında uzun uzadıya görebileceğiniz tek şey içerikler olacaktır. Ziyaretçiler ise size romanlardan zıplayan cümleler yerine anahtar kelimelerle ulaşır. SEO stratejiniz belirlenirken hangi anahtar kelimelerin sizin için önemli olduğu belirlenmeli, strateji pekiştirilmelidir. Anahtar kelime araştırması kıldan ince bir köprüye benzer. Doğru anahtar kelimeleri belirlemek ise uzmanlığına ihtiyaç duyar. En popüler anahtar kelimeleri hedeflemek her zaman başarıyı altın tepside sunmaz. Bazen daha derin düşünüp, gözden kaçan anahtar kelimeler hedeflenmelidir. Ancak bu sayede rakiplerinizin boş bıraktığı köşeleri kaparak önemli bir avantaja sahip olabilirsiniz.
  • Site içi SEO çalışmaları: SEO’nun kalbi sitenizin içidir. İnsanları dayalı döşeli pırıl pırıl mağazalara çekmek, derme çatma kulübeden bozma dükkanlara çekmekten daha kolaydır. Tüm Site içi SEO kriterleri göz önüne alınarak siteniz üstünde kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmelidir. Sitenizin sayfa yapısı, açılış süreleri, teknik optimizasyon yeterliliği, içerikler ve CTA butonları gibi birçok detayın elden geçirilmesi gerekir. İhtiyaç duyulması halinde A/B testleri uygulanarak, maksimum performansın alınacağı yerleşimlere karar verilmeli ve kullanıcı deneyimi adına her şey eksiksiz yapılmalıdır. Birçok yerde duyduğunuz ve okuduğunuz “SEO uyumlu” olma süreci site içi SEO çalışmalarının bütününden ibarettir.
  • Site dışı SEO: Site içi SEO’nuz ne kadar başarılı olursa olsun Site Dışı SEO’ya emek, zaman ve yatırım yapmazsanız istediğiniz başarıyı yakalayamazsınız. Google bir sitenin kaliteli olduğuna karar verirken 200’ün üstünde kritere göz önünde bulundurur. Her biri ayrı önem puanına sahip bu kriterlerde sayfa otoritesi önemlidir. Google’ın arama botları diğer sayfalardaki doğal linkler yardımıyla siteniz hakkında nihai algısını oluşturur. Kurumsal SEO çalışmalarında markaya özgü hedefler ve strateji doğrultusunda bir link profili tablosu çizilir. Bu tablo kararınca, siteniz hakkında arama motoruna olumlu sinyaller gönderecek linkler edinilir. Site dışı SEO çalışmaları işin en zor yanı olduğu kadar optimizasyonun kaderini belirleyen en önemli kısımdır.
  • Takip ve Raporlamalar: Üçüncü ve son kez tekrarlayalım: SEO bir olay değil, olgudur. Kurumsal SEO çalışmaları bir haftada sonuçlanabilecek kadar basit işlemler değildir. Hedefleriniz doğrultusunda aylar süren çalışmaların yapılması gerekebilir. Başarıyı elde ettikten sonra zirvede kalmak ve başarınızı korumanız da önemlidir. Siz çikolatalı pasta diliminizin size yaşattığı mutlulukla ilgilenirken, rakipleriniz pastanızı elinizden almak için çalışacaktır. İyi bir SEO ajansını diğerlerinden ayıran başarılı takip süreci ve raporlamalardır. Çalışmaların size bildirilmesi kontrolü elinizde tuttuğunuzu hissettirirken, sürekli takip edilmesi, risk oluştuğunda kaybı kısa sürede telafi etmeye yardımcı olur. Kurumsal SEO’da başarı elde etmek; bolca zaman, çaba ve yatırım yapmanızı gerektirebilir.

Kendi SEO’nuzu yapabilir misiniz?

Kendi jetinizi aldığınız için pilot olmanız gerektiğine inanıyorsanız, kendi SEO’nuzu da yapabilirsiniz. Kurumsal ölçekteki bir markanın SEO çalışmasını sürdürürken ekstradan dikkatli olmalısınız. SEO stratejinizdeki basit hataların arama motoru otoriterliğinizi derinden etkileyebileceğini unutmayın.

SEO her alanıyla uzmanlık ve güncellik gerektiren bir iştir. En güncel ve doğru kaynakları takip ederek SEO’nun doğasına uygun hareket etmelisiniz. Ya da tüm bunlarla uğraşmak yerine bizimle iletişime geçerek, sitenizi arama sonuçlarında zirveye uçarak Kurumsal SEO yolculuğunuzu planlamamızı sağlayabilirsiniz.