Link Ne Demek : Kendi web sitenize, farklı web sitesinden Bağlantı almaktır. Facebook dan Twitter dan Instagram dan aldığınız Linkler,Bağlantı anlamına gelmektedir.

Link ne işe yarar ? Gerçek hayatta bir ticari firmanız var diyelim, ticari hayatınızı geliştirmek büyütmek için diğer büyük firmaların size referans olması, sizin işlerinizin gelişmesine ve artmasına yarar, işte Link de web sitenizin arama motorlarında ilk sayfaya gelmesi için verilen bağlantılardır. Bu işe ise özetle SEO denir,

Link alırken temel olarak dikkat edilmesi gereken kriterler vardır, Ticari hayatta sizden daha düşük bir firmadan referans olmasını istediğinizde size bir faydası olmayacaktır. Tıpkı bunun gibi, Web sitenizin kalitesinden daha da kaliteli yerlerden alınan linkler sizi Arama motorlarında ilk sayfalara getirir, ancak kötü yada sizin sitenizden daha düşük ( domain yaşı ) değere sahip sitelerden alınan Linklerin size faydası olmayacağı gibi zarara uğratabilir.

Bu yüzden Link alırken dikkat etmeniz gereken kriterlerin başında sizin domain ( alan adı ) den daha yüksek bir yaşa sahip yerlerden Link almanızdır. Kullanıcılar her zaman web siteleri için Link almayabilirler, bazen web sitesi kendisi otomatik olarak Link alır, bunların yararlı yada zararlı olduklarını tespit etmek için bazı Link sorgulama araçlarından öğrenebilirsiniz.

aynı zamanda rakip firmaların da nerelerden link aldığını görmenize yarayan bir çok araç mevcuttur. Bu araçların ücretli yada ücretsiz olanlarını bulabilirsiniz. Fakat ücretsiz araçlar size her zaman tam olarak listeyi sunmaz. En iyi araçlardan bir tanesi Ahrefs dir, 7 dolar ile satın alarak 1 hafta boyunca sınırsız kullanabilirsiniz.

Link alırken seçici olun, önünüze gelen bağlantıları eklemeyin, istemsiz olarak web sitenize link eklendiğini gördüğünüzde Google link ret etme aracını kullanarak gelen bağlantıları ret edin. Ayrıca Google tarafından ücretsiz olarak sunulan Google web master tools aracından da gelen bağlantıları görebilirsiniz.

Mutlaka Linkleri Kontrol altına alın

 

Bilmediğiniz yada güvenmediğiniz bağlantıları google ret etme aracı kullanarak yok sayın, Böylece SEO ya etki edecek değerleri ortadan kaldırmış riski yok etmiş olacaksınız. Link alırken eğer bu konuda yeni iseniz mutlaka bir SEO firması ile çalışma yapın. Bağlantılar sizin kaderinizi belirler, Web sitenizi Google arama dizininden tamamen yok etmek istemiyorsanız, profesyonel bir destek almaktan çekinmeyin. Elit SEO bu konuda size ücretsiz destek sağlayacağını unutmayın.