Optimize Ne Demek? : Optimizasyon Nedir kavramları genelde web siteleri ve SEO çalışması yaptıracak kişiler yada kurumlar tarafından araştırılan bir kelimedir,  Optimize kelimesinin Türkçe karşılığı düzenlemek – düzeltmek – bir kriterin kurallarına göre sistemi inşa etmektir.

Web sitenizi kullanıcılara göre optimize etmek demektir. Web sitenizin başlık açıklama, hız testi gibi ayarlarını google seo kriterlerine göre düzenlemek gerekir. Sadece SEO kavramı için geçerli değildir, aynı zamanda web sitenizi kurarken belli başlı kurallar çerçevesinde yapılan düzenleme işlemleri bile optimize işlemini kapsar, Sitenin en üst kısmında kullanılan Anasayfa hakkımızda iletişim gibi kavramlar son kullanıcının rahat gezmesi için yapılan bir düzenleme işlemidir.

Arama motorları da belli başlı düzenleme isteyen yani talep eden sistemlerdir, bu kavramlara göre siteyi ilk sayfalara hatta ilk sıralara getirir. Örneğin kullanıcıların görmediği açıklama başlık kodlama, yazılımsal gibi sistemler,arama motorları için oldukça önem taşır. Google kriterlerine göre optimize işlemi ise, sitenin hızlı açılması, mobil cihazlardan girildiğinde sorunsuz gezinti sağlamaları, hızlı teklif yada bilgi alabilecekleri iletişim bilgileri gibi detaylar optimize işlemlerini kapsamaktadır.

Her arama motorunun ortak düzenleme işlemleri olsa da bazı arama motorları Optimize işlemlerini farklı tutmaktadır. örneğin yandex de resimlerin optimize işlemleri Google aramalarına göre oldukça farklıdır.

Bütün arama motorlarının temelinde ise, son kullanıcıya hitap edecek bir düzenleme yapılmasıdır.

Sıra ile Optimize işlemleri

Domainin uzun almasından uzak durulması

Web sitesinin barındığı hosting kısmının güçlü ve hızlı olması

SSL Sertifikasının web siteye kurulması

Başlık açıklama gibi temel bilgilerin yer alması

Mobil Uyumlu olması ve Mobil cihazlarda Hızlı açılması ( AMP )

Gereksiz Bilgi den ziyade kullanıcının anlayacağı dilde ifadelerin kullanılması

Optimize işlemini sadece SEO için değil, Google adwords optimize – Facebook Reklamları Optimize gibi alanlarda da sıkça kullanıyoruz. çok iyi düzenlenmiş bir Adwords reklamından ciddi geri dönüşler alabilirsiniz. Ancak gelişi güzel hazırlanmış Adwords reklamında sadece para kaybetmiş olursunuz.