SEO Nedir ve Neden Önemlidir? – Dillere sakız olmuş bir terim; SEO (Search Engine Optimization) veya pek kullanılmayan boynu bükük Türkçesiyle: Arama motoru optimizasyonu. İnternetin sanal dünyaya açılan bir pencere olduğunu düşünürsek SEO, bu pencereden baktığımızda önce kimlerin görüneceğidir. Bir başka deyişle pencerenin manzarasıdır. Sıradan bir evin penceresinin aksine SEO’nun manzarasıda aynı pencerede dağları, ovaları, yolları ve platoları görebilirsiniz. Biraz karışık mı oldu? Öyleyse aşağıdan devam edelim.

SEO Nedir?

Arama motorları bir internet sitesinin ziyaretçi kitlesinin yaklaşık yüzde 75’ini oluştururlar. SEO Nedir ? Teorik istatistikler şöyle dursun, gerçek dünyada internet siteleri için bu oranın yüzde 90 civarında olduğunu söyleyebiliriz. Tabiatıyla, arama motorlarından maksimum düzeyde faydalanmak, internet sitenizin aynı ölçüde ziyaretçilerle dolup taşması anlamına geliyor. Sitenize daha çok ziyaretçinin ulaşmasınıysa reklam gelirlerinizhizmet ve ürün satışlarınızın artışı şeklinde yorumlayabiliriz.

en basit şekliyle SEO: sitemize daha fazla ziyaretçi çekebilmek adına sitemizi arama motorlarının hayalindeki siteye uydurmak için yaptığımız çalışmaların bütünüdür. Arama motorları internetteki tüm diğer siteler gibidir ve bir amaç için kurulmuşlardır. Hepsi kullanıcılarına en kısa zamanda en başarılı olanı sunmak isterler. Başarılı içerikleri kullanıcılara kavuşturmaksa kolay bir iş değildir. Bu yüzden arama motorlarının kendince geliştirdikleri ideal site tanımlaması vardır. Bu ideal site olma yolunda yaptığımız çalışmalar bütünüyle, kendimizi arama motorlarına sevdirebilir ve üst sıralarda yer alarak sitemize ziyaretçi (namı diğer trafik) çekebiliriz.

SEO nasıl yapılır?

Milyar dolarlarla tarif edilecek bir rekabet ortamının detaysız, anlaşılabilir ve öz olması pek akıl karı değildir. Büyük denizlerde büyük fırtınlar kopar…

SEO namına hizmet veren binlerce ajans, yüz binlerce ürün ve milyonlarca yazılım var. Maharet ise bir aşçının yemeğe kattığı sihirli dokunuşta gizli. Çok meşhur bir yemeğin tüm malzemelerinin elinizde olması, yemeği şef aşçı kadar başarılı pişirmeniz için yeterli değildir. Başta biz olmak üzere tüm SEO dünyasınında mevcudiyetinin temeli bu ilkeye dayanıyor; “SEO nasıl yapılır?” sorusunun cevabını bilmek ve ince kıvamı tutturmak.

Birkaç cümle, birkaç sayfanın SEO’nun inceliklerini anlatmak için yetersiz kalacağı aşikar. Fakat en azından kollarınızı sıvadığınız vakit, SEO yapmak için aşağıdaki faktörlerin herbirini ustalıkla göz önüne almanız ya da bunu sizin yerine yapacak bir ekiple çalışmanız gerekecek:

01. Site içi SEO çalışmaları (On-Page SEO)

Site içi SEO çalışmaları internet sitenizin teknik açıdan gereklilik ve yeterliliklere sahip olarak, arama motorlarında iyi bir sıralama elde etmenize yardımcı olur. Site içi SEO optimizasyonu yaparken göz önüne alınması gereken yüzlerce detay ve yüzlerce detayın binlerce nüansı vardır.

Sitenizin sunucu altyapısıyazılımsal altyapısıaçılış hızı ve sitenizin içerikleri başlıca site içi SEO faktörleridir. Tanımda değindiğimiz gibi bunun dışında daha birçok detay site içi SEO ile ilişkilidir. Sitenizin içini arama motorlarına uygun hale getirmek başarılı bir SEO çalışmasının olmazsa olmazıdır. İçerideki sorunları hallettikten sonra sitenizin dış otoritesin güçlendirmek namına diğer çalışmalara başlayabilirsiniz.

02. Site dışı SEO çalışmaları (Off-Page SEO)

Site içi SEO çalışmalarının dışında kalan tüm faktörler birer site dışı SEO faktörü kabul edilirler. Buna sitenizin backlink profilisitenize gelen linkler ve sitenizden çıkan linkler gibi faktörleri dahil edebiliriz. Rekabetin yüksek olduğu alanlarda sitenizin arama motorlarında başarılı pozisyonlara gelmesi için site içi SEO kadar site dışı SEO’ya da önem vermeniz gerekir.

Site dışı SEO çalışmaları SEO’nun belkemiği olduğundan uzman kişiler tarafından yapılmalı ve doğru kaynaklardan doğru zamanda, doğru miktarda ve doğru şekilde alım yapılmalıdır. Tüm bunları belirlemek için ise site dışı SEO çalışması için tutarlı bir SEO stratejisi belirlemek gerekir.

SEO neden önemlidir?

Bir giyim mağazası açacak olsaydınız nereyi tercih ederdiniz? Birçoğumuzun tercihi insanların çokça önünde volta attığı, her gün yüzlerce yabancı yüzü görebileceğimiz işlek caddeler olurdu. SEO ile yaptığımız şey, işlek caddenin arka sıralarındaki internet sitenizi caddenin en işlek yerine getirmektir.

Google’da arama yaptığınızda çıkan sayfaları bir çarşının sokakları gibi düşünün. Genel ziyaretçinin bütünü alışverişine ilk caddeden başlayacak ve sonra ikinci ve üçüncü caddeye geçecektir. Çoğu zaman ziyaretçiler ilk caddeden ihtiyacı olanları alacak ve ancak bulunması güç bir şey aradıklarında diğer caddeleri ziyaret edecektir. Fiziksel ticarette olduğu gibi dijital ticarette de aslolan daha çok tüketiceye erişebilmektir. SEO, bu bağlamda daha fazla tüketiceye ön caddeden ulaşma çabasıdır.

SEO’nun bir başka önemiyse dijital ticaret dünyanın atmosferiyle ortaya çıkıyor. Artık bir işletme fiziksel dünyada arka caddelerde konumlansa bile en ön caddedeki işletmelerden fazla ciro yapabilir. SEO fiziksel dünyadan bağımsız olarak ticaretin dijital rekabetle öne çıktığı bağımsız bir oyundur. Başarılı kişilerle çalışarak ve kaynaklarınızı doğru değerlendirerek oyunun kazananı olabilirsiniz.

Zaman zaman milyon liralık sektörlere ilişkin aramalar yaptığınızda küçük işletmelerin ihtiyacınıza koşmak istediğini gösteren sonuçlara rastlayacaksınızdır. Bu, SEO’nun kendi içinde bir terazisi olduğu ve kaynakları doğru kullananların normal şartlarda baş edemeyeceği işletmelerle rekabet edebilmesinin kapılarını aralar.

SEO nedir? Nasıl yapılır ve işletmeler için neden önemlidir? Gibi hayati soruların en teorik yanıtları bunlardan ibaret. Artık SEO’nun kazananı olmak için nelerin yapılması ve nasıl yapılması gerektiğini biliyorsunuz. Şimdi sıra, kaynaklarınızı doğru şekilde kullanarak SEO çalışması yapmak veya tüm işi sizin yerinize halledecek başarılı bir ekiple çalışmakta.