Web sitenizin başarılı olmasını istiyorsanız, duyarlı ve SEO dostu olduğundan emin olmanız gerekir. Bu blog yazısında, duyarlı, SEO dostu bir web tasarımının nasıl oluşturulacağını göstereceğiz.
Duyarlı bir web tasarımı önemlidir çünkü web sitenizin tüm cihazlarda doğru bir şekilde görüntülenmesini sağlar. Gittikçe daha fazla insan internete erişmek için mobil cihazları kullandığından, günümüz pazarında bu çok önemlidir. Duyarlı bir web tasarımı, Google tarafından en iyi uygulama olarak görüldüğü için arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanıza da yardımcı olacaktır.
Duyarlı bir web tasarımı oluşturmak zor değil, ancak aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler var. İlk olarak, bir akışkan ızgara sistemi kullanmanız gerekir. Bu, içeriğinizin görüntülendiği cihazın ekranına sığacak şekilde yeniden boyutlandırılacağı anlamına gelir. Ayrıca duyarlı görüntüler ve medya sorguları kullanmanız gerekir.
Sitenizin başarılı olmasını istiyorsanız, web tasarımınızı SEO dostu yapmak da önemlidir. SEO, “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir ve web sitenizi Google araması için optimize etme sürecini ifade eder. SEO’ya giren birçok farklı faktör vardır, ancak en önemlilerinden bazıları doğru anahtar kelimeleri seçmek, kaliteli içerik oluşturmak ve geri bağlantılar oluşturmaktır.
Bu ipuçlarını takip ederek, web sitenizin başarılı olmasına yardımcı olacak duyarlı, SEO dostu bir web tasarımı oluşturabilirsiniz.
Geliştirilmiş SEO: Google, duyarlı tasarım önerir ve Google en büyük arama motoru olduğundan, sitenizin onları memnun edecek şekilde tasarlandığından emin olmanız önemlidir. Bu, gelişmiş SEO ve daha iyi arama motoru sıralamalarına yol açabilir.
-Daha yüksek dönüşüm oranları: Web sitenizin kullanımı ve gezinmesi kolaysa, kullanıcıların sitenizde kalma ve ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alma olasılıkları daha yüksektir. Bu, işletmeniz için daha yüksek dönüşüm oranlarına ve artan gelire yol açabilir.
alt bölüm 1.3 Duyarlı bir web tasarımı nasıl oluşturulur?
Duyarlı bir web sitesi oluşturmanın birçok yolu vardır, ancak ortak bir yol da CSS medya sorgularını kullanmaktır. Medya sorguları, ekranın genişliği veya cihaz türü gibi belirli koşullara göre CSS stillerini değiştirmenize olanak tanır. Bu, farklı cihazlar için farklı stiller oluşturmanıza olanak tanır ve hangi cihazda görüntüleniyor olursa olsun web sitenizin en iyi şekilde görünmesini sağlar.
Bölüm 1. Duyarlı bir web tasarımı oluşturma.
Duyarlı web tasarımı nedir.
Duyarlı web tasarımı, bir sitenin çok çeşitli cihazlarda (cep telefonlarından masaüstü monitörlere kadar) en uygun görüntüleme deneyimi (minimum yeniden boyutlandırma, kaydırma ve kaydırma ile kolay okuma ve gezinme) sağlamak üzere tasarlandığı bir web tasarımı yaklaşımıdır. ).
Duyarlı web tasarımı kullanılarak tasarlanmış bir site, küçük ekranlardan büyük monitörlere kadar tüm cihazlarda iyi görünecektir. Ve bunu aynı web sitesinin birden fazla sürümüne veya farklı cihazlar için farklı web sitelerine ihtiyaç duymadan yapacaktır.
Duyarlı web tasarımı tek bir teknoloji değil, bir web sitesinin düzenini ve içeriğini kullanıcının ekranının boyutuna uyarlamasına izin veren bir dizi tekniktir. Amaç, kullanıcının kullandığı cihaz ne olursa olsun mümkün olan en iyi deneyimi sağlamaktır.
Duyarlı web tasarımının üç ana bileşeni vardır: akışkan ızgaralar, esnek görüntüler ve medya sorguları.
Akışkan ızgaralar: Akışkan ızgara, birim ölçümleri için pikseller yerine yüzdeleri kullanan bir ızgaradır. Bu, ızgara içindeki her sütunun genişliğinin sabit piksel değerleri yerine yüzdeye dayalı olacağı anlamına gelir. Dolayısıyla, üç sütununuz varsa, her sütun %33 genişliğinde olabilir (örneğin 300 piksel yerine). Bu, ızgaranızı daha esnek hale getirir çünkü ekranın veya tarayıcı penceresinin boyutuna göre otomatik olarak ayarlanabilmektedir.
Esnek görüntüler: Esnek görüntüler de piksel yerine yüzde olarak boyutlandırılır. Dolayısıyla, resminiz şu anda 400 piksele 200 piksel ise, bu değerleri %50 oranında %100 olarak değiştirirsiniz. Yine bu, ne kadar boş alana sahip olduklarına göre otomatik olarak ayarlanabildikleri için resimlerinizi daha esnek hale getirir. Medya sorguları: Medya sorguları, farklı medya türleri (ekran boyutları gibi) için farklı stiller belirlemenize izin veren CSS kurallarıdır. Örneğin, belirli stillerin yalnızca 640 piksel veya daha geniş bir ekranda görüntülendiğinde uygulanması gerektiğini belirtmek için bir medya sorgusu kullanabilirsiniz.
Alt bölüm 2.2 Duyarlı bir web tasarımının faydaları nelerdir.
Duyarlı web tasarımının faydaları çoktur, ancak en önemlisi, hangi cihazı kullanıyor olurlarsa olsunlar, kullanıcılarınız için en uygun görüntüleme deneyimini sağlamasıdır.
Duyarlı bir web tasarımı ile tüm cihazlarda iyi çalışacak tek bir web sitesi oluşturmanız yeterlidir. Bu, farklı cihazlar için ayrı web siteleri oluşturmaktan çok daha verimlidir.
Duyarlı web tasarımının bir başka avantajı da SEO’nuzu (arama motoru optimizasyonu) geliştirmenize yardımcı olabilmesidir. Google, sitenizi dizine eklemelerini ve sıralamalarını kolaylaştırdığı için duyarlı tasarım kullanan web sitelerini tercih ettiklerini söyledi.
Duyarlı web tasarımı, hemen çıkma oranınızı (yalnızca bir sayfayı görüntüledikten sonra sitenizden ayrılan kullanıcıların yüzdesi) düşürmenize de yardımcı olabilir. Siteniz tüm cihazlarda iyi görünüyorsa ve gezinmesi kolaysa, kullanıcıların daha fazla içeriğinizi keşfetmeleri daha olasıdır.
Alt bölüm 2.3 Web tasarımınızı SEO dostu hale getirme.
Web tasarımınızı nasıl SEO dostu hale getireceğinize dair bazı ipuçları:
1. Anahtar kelime açısından zengin başlıklar ve açıklamalar kullanın. Web sitenizi tasarlarken, her sayfada anahtar kelime açısından zengin başlıklar ve açıklamalar eklediğinizden emin olun. Bu, arama motorlarının sitenizi bulmasını ve dizine eklemesini kolaylaştırarak SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır.
2. Başlık etiketlerini akıllıca kullanın. Başlık etiketleri (H1-H6), bir sayfadaki içeriği yapılandırmak için kullanılır. Metne hiyerarşi verir ve hem kullanıcıların hem de arama motorlarının bir sayfayı taramasını ve içeriğini anlamasını kolaylaştırır. En önemli anahtar kelimeleriniz H1 etiketinde ve daha az anahtar kelime H2-H6 etiketlerinde olacak şekilde başlık etiketlerini akıllıca kullandığınızdan emin olun.
3. Resimlerinizi optimize edin. Web sitenize bir resim eklediğinizde, dosya adına anahtar kelimeler eklediğinizden ve ALT metin alanını resmin kısa, anahtar kelime açısından zengin bir açıklamasıyla doldurduğunuzdan emin olun. Bu, görsel SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olacak ve arama motorlarına sitenizin içeriği hakkında daha fazla bilgi verecektir.
4. Sosyal medyayı akıllıca kullanın. Sosyal medya, web sitenizi tanıtmanın ve ziyaretçi çekmenin harika bir yolu olabilir. Yine de sosyal medyayı akıllıca kullandığınızdan emin olun ve kullanıcıları çok fazla promosyon malzemesiyle spam yapmaktan kaçının. Bunun yerine hedef kitlenizin ilgisini çekecek kaliteli içerikler oluşturmaya odaklanın ve onları takipçileriyle paylaşmaya teşvik edin.
5. Kaliteli içerik oluşturun. Web sitenizin SEO’sunu geliştirmek için yapabileceğiniz belki de en önemli şey, sadece kaliteli içerik oluşturmaktır. Bilgilendirici makaleler, faydalı ipuçları, ilginç bilgiler vb. yazın ve metninize alakalı anahtar kelimeler eklediğinizden emin olun. İçeriğiniz ne kadar iyi olursa, insanların onu yararlı bulma ve başkalarıyla paylaşma olasılığı o kadar yüksek olur.
6. Doğal bağlantı kurmayı teşvik edin. Bağlantı oluşturma, diğer web sitelerinin sizinkine geri bağlanmasını sağlama sürecidir. Bu, diğer web yöneticilerinin bağlantı vermek isteyeceği kaliteli içerik oluşturarak, diğer sitelerde misafir blog yazarak veya alanınızla ilgili forumlara ve tartışma panolarına katılarak yapılabilir. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, doğal olmayan bir şekilde bağlantılar oluşturmadığınızdan veya herhangi bir siyah şapka SEO taktiğine girmediğinizden emin olun, çünkü bu sizi Google tarafından cezalandırılabilir.
Bölüm 2. Web tasarımınızı SEO dostu hale getirme.
SEO nedir.
Alt Bölüm 3.2 SEO dostu bir web tasarımının faydaları nelerdir?
Bölüm Çözümü.
Web tasarımınızı farklı cihazlar için optimize etme.
Alt bölüm 4.1 Duyarlı bir web tasarımı oluşturma.
Mobil pazar büyümeye devam ederken, web sitenizin çeşitli ekran boyutlarına yanıt verecek şekilde tasarlanması önemlidir. Arama motorları artık mobil uyumlu olmayan web sitelerini cezalandırdığından, bu özellikle SEO söz konusu olduğunda önemlidir. Duyarlı bir web tasarımı oluşturmak için Bootstrap veya Foundation gibi duyarlı bir çerçeve kullanmanız gerekecektir. Bu çerçeveler, web sitenizin düzenini ve içeriğini görüntülendiği cihaza göre otomatik olarak ayarlamasına olanak tanır.
Alt bölüm 4.2 Web tasarımınızı SEO dostu hale getirme.
Arama motoru optimizasyonu, arama sonuçları sayfalarında üst sıralarda yer almak isteyen herhangi bir web sitesi için hayati öneme sahiptir. Web tasarımınızı SEO dostu yapmak için, arama motorları için optimize edilmiş ve gerekli tüm sayfa öğelerini içeren bir tema seçmeniz gerekecektir. Ayrıca web sitenizin hızlı bir şekilde yüklendiğinden ve bozuk bağlantı veya hata içermediğinden emin olmanız gerekir.
Çözüm
Web sitenizin başarılı olmasını istiyorsanız, duyarlı ve SEO dostu olduğundan emin olmanız önemlidir. İzmir Web tasarım Duyarlı bir web tasarımı, sitenizin harika görünmesini ve tüm cihazlarda iyi çalışmasını sağlarken, SEO dostu bir tasarım, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanıza ve daha fazla trafik almanıza yardımcı olur.
Duyarlı bir web tasarımı oluşturmak zor değil, ancak aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. Düzeninizin akıcı olduğundan emin olun, farklı ekran boyutları için stilleri ayarlamak için medya sorguları kullanın ve iyi göründüğünden ve düzgün çalıştığından emin olmak için sitenizi tüm cihazlarda test edin.
Daha fazla trafik almak ve arama motoru sıralamanızı iyileştirmek istiyorsanız, web tasarımınızı SEO dostu yapmak da çok önemlidir. Anahtar kelime açısından zengin başlıklar ve açıklamalar kullanın, resimler için alt etiketler ekleyin ve sitenizde gezinmenin kolay olduğundan emin olun. Bu basit ipuçlarını takip ederek, hem duyarlı hem de SEO dostu bir web sitesi oluşturarak hak ettiği trafiği ve ilgiyi almasını sağlayabilirsiniz.