Beyin fırtınaları yapıldı, içerik şeklinde sahaya sürülecek ilk 11’e karar verildi, hatta belki muhteşem alan adı bile satın alındı. SEO ile aranızdaki düzeysel ilişkinize zeval gelmemesi için şimdi, SEO uyumlu hosting seçimi yapmanız lazım. SEO uyumlu hostingsitenizi barındıracağınız servisin, yüksek kullanıcı deneyimi sunmaya elverişli olması ve arama motorlarına cazip görünmesidir. Google ve diğer arama motorları her ne kadar açık seçik “SEO hosting” gibi eksantrik tanımlamalar yapmasa da iş kullanıcı deneyimine geldiğinde mangalda kül bırakmıyor. Tabiatlıyla, kullanıcı deneyimine en iyi yanıt veren Hosting’i bulmak size düşüyor.

Peki, SEO uyumlu Hosting kullanmak bize gerçekten SERP’in zirvesini vaat ediyor mu dersiniz? Ne yazık ki hayır. SEO Hosting ile sadece kullanıcı deneyiminin gönlünü yapıp, arama motorlarının pek “hoş” kabul etmediği olumsuz detaylardan uzaklaşıyoruz. Böylelikle barındırma servisimiz açısından büyük bir avantajı elimizde tutarken, arama motorlarının yaptığı tarife uygun site olarak yarışa 1-0 önde başlıyoruz.

Madem ki bu SEO hosting bizi çeşitli SEO hatalarından kurtaracak ve avantajlar sunacak, gelin SEO ile iyi geçinen bir barındırma servisini nasıl seçmemiz ve nelere dikkat etmemiz gerektiğine bi’ göz atalım!

01. Garantili erişebilirlik (Uptime) oranı

Uptime kavramına belki yabancı olabilirsiniz. Uptime; barındırma servisinizin bir ayda, ne kadar online olup, erişilebilir olacağını belirten orandır. Bu oran daima yüzde cinsinden belirtilir ve Hosting firmaları kullanıcılarına belli bir Uptime oranı garantisi sunar. Kullanıcı deneyimine zeval getirmeyen ortalama bir hosting’den en az yüzde 99.5 uptime oranı beklenir. İdeal ve maksimum performans ise yüzde 99.9’dur. Optimum düzeyde bir hosting ise size yüzde 99.98’lik garanti sunmalıdır.

Hostingimiz için bize yüzde 99.98’lik garanti sunulduğunu farz edelim. Bir aylık dilimin yüzdesine göre hesapladığımızda, bu oran sitemizin bir ayda 82 dakika kapalı olacağı anlamına gelir. Dolayısıyla 30 gün içinde sitemizin 82 dakikalık dilimini denk gelmeyi başaran bahtsız kullanıcılar, sitemizi kapı duvar bulacaktır. Hosting firmamız uptime süresi boyunca sunucunun yazılımsal ve donanımsal bakımını yapacak, periyodik yedekleme işlemlerini tamamlayacaktır.

Burada bizleri ilgilendiren ufak bir nüans var. Sitemizin kapalı olacağı bu süreçte bedbaht kullanıcıların dışında Google ve diğer arama motoru botları da sitemize ulaşamayacaktır. Google’ın kendi blogunda 2010 yılında yayınladığı içeriğe göre sitenin hızı kadar, sitenin ulaşılabilir olması da önemli bir kriterdir. Yüksek uptime garantisi sunan bir servis kullanmak, Google’ın gönülünü yapmamıza, kullanıcılara kendini şanslı hissetmelerine ve birçok avantajı sahip olmamıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca unutmadan:

  • Tercih edeceğiniz firmanın bakımları zamanlı olarak yaptığından emin olun.
  • Bakım süresince firmanın sitenizi kendi internet sitelerine yönlendirmediğinden ve bu süreçte sayfalarınızda 503 durum mesajı görüleceğinden emin olun.

02. Hosting/Barındırma servisinin IP adresi

IP adresleri sihirlidir. Bazen size, bazen arama motorlarına hiç olmadık hikayeler anlatabilirler. Mesela yaramaz internet siteleriyle aynı IP adresini paylaşmanız, arama motorlarının sizin hakkınızda olmadık fikirlere kapılmasına neden olabilir. Özellikle zararlı içerikler sunan, içeriğinize benzer yayınlar yapan ya da hileye/spam’a başvuran kötü çocuklarla bir aradaysanız…

İmkanınız varsa tercihinizi daima sitenize özel benzersiz bir IP adresinden yana kullanabilirsiniz. Eşsiz bir IP adresi kullanmak, sitenizi diğer sitelerden ayrıştırmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda bir hevesle olmadık işlere kalkışan çaylaklardan, kendinizi IP adresi sayesinde ayrıştırmış olursunuz. Unutmayın, IP adresleri sihirlidir. Büyülerinin ne denli etkili olacağına karar vermekse size kalmış.

03. Hız

Yazılımınızı optimize ederken saçlarınıza aklar düşmesini istemezsiniz. O zaman saçlarınıza bir iyilik yapın. Hızından emin olduğunuz, güçlü bir barındırma hizmeti seçin. Hız, arama motorları için artık tartışılmaz bir faktör. İster mobil ister masaüstü kullanıcılarına hitap edin. Hız konusunda tatminkar olmazsanız kullanıcılar daima rakiplerinizi tercih edecektir.

Yüksek hızlı bir barındırma servisine sahip olmanın tonlarca avantajından bahsedebiliriz. Buna arama motorlarının sitenizde işini bir çırpıda bitirmesi, kullanıcıların sayfalarınızdan memnun ayrılması, sıçrama oranınızda (bounce rate) tatminkar değerler görmeniz gibi birçok örnek gösterilebilir. En büyük örnek ise sizsiniz. Hızlı açılan internet sayfalarını nasıl sarıp sarmalamak istediğinizi düşünün… Diğer yandan evlat olsa sevilmeyecek açılma süreleri sunan internet sitelerindeki kötü deneyimlerinizi hatırlayın… Artık hızın kullanıcı deneyimi ve SEO için neden bir yapı taşı olduğunu çok iyi biliyorsunuz.

04. Lokasyon

Lokasyon bir önceki adımda bahsettiğimiz hız faktörüyle sıkı birer ikilidir. Sitenizin barındırıldığı sunucunun kullanıcılarınıza olan fiziki uzaklığı, sitenizin açılma süresini doğrudan etkiler. Ziyaretçilerinizin fiziki konumu üzerine kafa yorup, alacağınız servisin fiziki yakınlığını katı bir kriter olarak kabul etmelisiniz. Böylesi, alenen aldığınız bir barındırma servisinin ziyaretçilerinize kapı komşusu olmayı ummaktan çok daha iyidir.

Lokasyon konusundaki bir diğer önemli faktör mantık ilkeleri şeklinde karşımıza çıkıyor. Türkiye kullanıcılarının ilgileneceği bir ürün ürettiğinizde bu ürünü Fransa’da satmaya çalışmak mantıklı değildir. Bu nedenle lokasyonun ilgili hedef kitleyle uyumlu bölgede yer alması faydanıza olacaktır.

05. Pahalı değil, kaliteli olanı seçin

Sırf pahalı olduğu için bir Hosting’in yukarıdaki kriterleri sunacağını sanmak, David Copperfield’ın illüzyon şovlarını izlemeye benzer. Şov her zaman mantıklı görünse de aradaki ip görünmeyebilir. İpi görebilmek için bir servisi etraflıca araştırmanız gerekir. Genellemeler doğru olmasa da pahalı servislerin ucuz servise kıyasla başarılı olduğunu inkar edemeyiz. Yine de işler her zaman umulduğu gibi gitmeyebilir.

Forumlar, sosyal ağlar ve kutsal kaynak Google’dan faydalanarak, kullanıcı yorumlarına bakmak, firma hakkında size koyu fikirler verebilir. Denemekten zarar gelmez fakat kaybedeceğiniz şeyler değerliyse, “ucuzun daha iyi olması iddiasına” evi arabayı satıp basmanıza gerek yoktur.

06. Eklenti ve sunucu güncellemeleri

Kullanacağınız web barındırma hizmetinde kullanılan teknolojiler kayda değer detaylardır. Örneğin, URL Rewriting modülünün aktif olduğu bir servisi, URL yapısının önemli olduğu dinamik internet sitelerinde kullanabilirsiniz. Veya güncel ve optimize edilmiş sunucu bileşenleri (web sunucu, SQL sunucusu ve sunucu taraflı önbellekleme gibi) hızlı ve kullanışlı siteler hazırlamanıza yardımcı olabilirler.

Öne çıkan teknolojilere sahip bir Hosting’in sıradan bir Hosting’e kıyasla avantajlarını saymakla bitiremeyiz. Birçok kullanıcının bu kriterleri es geçtiğini aklınızdan çıkarmayın. Siz onlardan olmayın, önde olun.

07. Destek ve diğer detaylar

Buraya kadar konuştuklarımız SEO Hosting için temel detaylardı. Bir de diğer detaylar var. Sözgelimi sitenizin olmadık bir zamanda 1 hafta kapalı kalması, Google’ın size kıyak geçtiği gün teknik desteğin keyfinin yerinde olmayışı, sürekli çözülmez sorunların ufkunda sabahlanması gibi kimi detaylar, yayın sürecinizin başarısını daima etkileyebilir.

Firmanın servis kalitesinin iyi olması da tek başına yeterli değildir, kimi zaman fazlasını istemelisiniz, mesela hakkınız olan hızlı ve sorunsuz teknik destek gibi…

Tüm detayları ince eleyip sık dokuduysanız, bir de üstüne yukarıda bahsettiğimiz kriterleri kafanızda oturttuysanız artık sahaya çıkma zamanı gelmiş demektir.