Sizce aramızda daha azını ödeyerek daha fazlasına sahip olmak istemeyen birileri var mıdır? Eğer varsa bile henüz ucuz SEO çalışmasından dolayı yoğurdu üfleyerek yemeye başlamamış olabilir. SEO, bir internet sitesinin uzun vadede ziyaretçilere ulaşması için, diğer yöntemlere kıyasla en maliyetsiz dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. Yine de bazen insanlar olması gerekenden daha azını ödemek isterler. Hatta işin sırrının düşünülenden basit olduğu yanılgısıyla, pekala ucuz SEO paketleri satın alma gibi kuyruklu yıldızlı hatalar yapılabilir.

Her şeyden önce SEO’nun tüm ekosistemiyle birlikte milyar dolarlık bir sektör olduğunu hatırlatmakta fayda var. Hacmi denizleri aşıp okyanuslara ulaşan bir mecrada “ucuz” veya “hızlı sonuç garantili” çalışmalar, büyük birer hüsranla sonuçlanabilir. Henüz ağzı sütten yanmamışlardansanız ve ucuz SEO paketlerinden neden uzak durmanız gerektiğini merak ediyorsanız, işte; ağzınızı yakmadan önce öğrenebileceğiniz 5 haklı neden:

01. Ucuz SEO Paketleri Temel SEO Gerekliliklerini Bile Sağlayamıyor

Site dışı SEO çalışmalarında iki kilit nokta var: kaliteli içerik ve kaliteli link çıkışları. Tahmin edebileceğiniz gibi bunların ikisini manalı biçimde karşılamanın gayet tabii bir bedeli var. Kaliteli bir içeriğin hazırlanması için bilgilendirici ya da dikkat çekici içeriklerin harmanlanması gerekiyor. İçeriği hazırladık bitti mi? Asıl iş şimdi başlıyor!

Hazırladığımız içeriği kaliteli bir kaynakta yayınlamak ucuz değildir. Güvenilir internet sitelerinden uzun vadeli link çıkışları yakalamak, feodal sistemde kast zincirini kırmak kadar zordur. Ucuz SEO paketleriyle sağlanan içerikler hem kısa vadelidir hem de bu kriterleri sağlayamazlar.

Fiyatlarının son derece makul olduğunu düşündüğümüz bu paketler bize yüksek kaliteli mecralardan linkler de sunamazlar. Genellikle link verilen platformlar artık link çöplüğüne dönmüş ve kalitesi nezdinde fakir kaynaklardır. Yani, aldığınız paket yaptığınız ödemeyi amorti ederse kendinizi şanslı sayabilirsiniz. Çünkü bu çalışmaların sitenize faydadan çok zararı dokunabilir.

02. Ucuz SEO Paketleri Sitenizin Sarı veya Kırmızı Kart Yeme İhtimallerini Arttırır

Link inşası konusunda tüm uzmanların buluştuğu ortak bir payda var; nitelik nicelikten önemlidir. Ucuza alınan paketlerle niteliği kurban edip, tüm sermaye yükünü niceliğin sırtına yüklersiniz. Nicel siteler, sadece sizin yükünüzü sırtlanıyor olsa belki kabul edilebilirler fakat her gün sizin gibi onlarca sitenin bu çalışmaya dahil olduğu gerçeğini gözden kaçıramayız.

Agresif ve çok sayıda yapılan benzeri link çıkışlarını Google mühendisleri veya otomatikleştirilmiş yapay zekalar kolayca fark edebilirler. Kalitesiz link çıkışlarıyla Google algoritmasını kandırmaya çalıştığınızın fark edilmesi halinde ilk yarıyı tamamlamadan sarı veya kırmızı kartla sahadan ayrılabilirsiniz.

En iyi ihtimalle yiyeceğiniz sarı kartla; siteniz kazandığı güçlü pozisyonları kaybedecektir. Kırmızı kart yediğinizdeyse siteniz arama sonuçlarını tamamen terketmek zorunda kalabilir.

03. Ucuz SEO Paketleri, Aynı Gömleğin Herkese Satılması Çabasıdır

Hepimizin giydiği kıyafetler farklı beden değerleri ve modellere sahip. Fiziksel şartlarımız şöyle dursun, hepimiz farklı zevklere sahibiz. Karakterimizi ve birçok şeyi göz önüne alarak ihtiyaçlarımıza uygun kıyafetleri alır, güle güle giyeriz. Peki ya tüm dünyadaki erkekler aynı gömleği giyseydi ne olurdu?

Ucuz SEO paketleriyle yapılmaya çalışan da neredeyse aynıdır. Tüm sitelerin SEO çalışmalarında aynı stratejiyi takip etmesini beklemek, tüm dünya erkeklerinin aynı gömleği giymesini beklemekten daha mantıklı değildir. Her sitenin ve sektörün kendine özgü bir planla SEO çalışmalarına dahil olması gerekir. Tek bir paketin sizin bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacağını düşünmek, güle güle giymeyeceğiniz bir kıyafeti satın almaktır.

04. Şikayet Etme Hakkınız Yoktur

Siteniz için hedef anahtar kelimelerinizin neler olabileceğini üç aşağı beş yukarı kestirdiniz. SEO’nun işletmeniz ve internet sitenize okkalı bir artı sunacağının da farkındasınız. Ama bir SEO şirketiyle çalışarak sermayeyi kediye yükleme sevdası da size göre değil. Sonuçta siz ayrı dünyaların insanısınız. Biraz araştırıp algoritmaları tanımaya çalıştıktan sonra “kendin pişir kendin ye” mantığıyla hemen ucuz bir SEO paketi satın aldınız.

Meraklı gözlerle aldığınız paketin etkilerinin sitenize yansımasının ne olacağını beklemeye başladınız. Önce gerilemeyi görüp şaşırdınız. Sonra sabreden derviş olup size vaat edilen “uçma” veya “sıçrama”yı beklediniz. Gelmedi mi? Şimdi gidip hizmet aldığınız kişiye siteniz yükselmediği için şikayette bulunamaz ve stem edemezsiniz.

Ucuz SEO paketleri, sürümden kazanma mantığıyla türetilen paketlerdir. Bu gibi paketlerde size yükselme garantisi verilmediği gibi şikayet etme hakkınız elinizden alınır. “Bu kadar kuruşa bu kadar köfte” vari bir cevabını aldığınızda neden SEO’nun ciddi bir iş olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

05. Ucuz SEO Asla Uzun Vadeli Olamaz

SEO çalışmalarını çiftçiliğe benzetebiliriz. Önce tarlamızı emekle ekine hazır hale getirmeniz ve ardından tohum ekmeniz gerekir. Tohumların sulanması ve çeşitli bakımlarının düzenli olarak yapılması icap eder. Bazen aylar bazen de mevsimler geçtikten sonra sonuç hasatını toplamaya başlarız. SEO da uzun vadeli bir yatırımdır. Ucuz SEO paketlerinin odağında ise kısa vadeli hedefler ve hızlı faydalar vardır.

Edindiğiniz linklerin yalnızca 3 – 5 ay kadar size ait olması kısa vadeli bir avantaj sunabilir. Linkler kaldırılmaya başladığında veya türlü renkli aksilikler peyda olduğunda, ucuz SEO çalışmalarının hasat yerine hazan vaktine dönüştüğü görülecektir.

Başarılı bir SEO kampanyası uzun soluklu olmakla birlikte sürekli güncel kalmayı gerektirir. Ne yapılan ucuz SEO çalışmaları, ne de ucuz SEO paketleri hiçbir zaman hedeflenen uzun vadeli başarıları sağlayamazlar.

Son Sözler

SEO çalışmaları her zaman çuvalla para vermeniz gerek yatırımlar değildir. Fakat kepçeyle yapılması gereken yatırımı çay kaşığıyla yaptığınızda, yatırımınızın geri dönüşü en fazla bir çorba kaşığı olacaktır.

Çay kaşığıyla yaptığınız yatırımın, size kepçeyle geri dönmesini beklemek SEO çalışması değil, esrarengiz ve büyülü bir sihirdir. Sihre inanmak mı istiyorsunuz? Paranızı boşuna harcamayın; sitenizi kurup, dördüncü günün şafağında doğuya bakın. Bir işe yarar mı? Belki yaramaz ama size faydasının ucuz ve kalitesiz SEO paketleriyle aynı oranda olacağı kesindir.