SEO Nedir? – ( Uzmanlık Gerektiren bir Konudur ) Basit bir kavram anlatımına ihtiyaç duyarsanız, SEO Nedir diye Google da aratarak ulaşabilirsiniz. Biz konuya daha çok uzman gözü ile bakacağız.

SEO Nedir ? arama terimlerinin yanı sıra google da seo nasıl yapılır? SEO nasıl uygulanır gibi kavramlarda çok sık aranan terimlerdir. 25 yıllık bir internet serüvenine dayanır. Aslında Altavista ( Yahoo’nun eski arama motoru ) SEO denen kavramı ilk kullanan arama motorlarından birisidir. Eskiden web sitenize alakalı yada alakasız anahtar kelimelerle doldurduğunuzda hedefinize ulaşabiliyordunuz. Ayrıca rekabet ortamı fazla yoktu. Bu yüzden Google yada altavista da yukarılara çıkmak o kadar da zor değildi.

Peki 25 Yıl içerisinde ne değişti ? Google Başta Türkiye olmak üzere dünya da en çok kullanılan arama motoru haline geldi. İsmini Marka yapan google, user ( kullanıcı) odaklı ve sürekli geliştirilebilen bir arama ağını devreye soktu. Böylece kaliteli site ile kalitesiz sitelerin arasındaki fark da ortadan ayrılmış oldu.

Türkiye de ve dünyada madem google bu kadar kullanılıyor, bizde SEO Çalışmalarını ve incelemelerini google seo olarak ele almak istiyoruz. SEO ( Search Engine Optimization )

SEO Çalışmasına Etki Eden Temel Faktörler

Bu içerikte SEO çalışmasına etki eden temel faktörleri inceleyeceğiz, Web Sitesinin Optimize ayarları Site içi ayarlar ve Google Page Speed olmak üzere temel araçlar içerir. 

SEO Nedir ? SEO Ne işe yarar? 

Firmanızı Arama motorunda ilk sayfalara hatta ilk sıralara getirir, aylık gelirinizi % 1000 artırma gücüne sahiptir. En işlek yerde bir mağazanız olsa bile aylık ziyaretçi sayınız Arama motorlarından gelen müşterinin % 20 sini geçmez. Yani SEO daha fazla satış demektir. 

SEO da Kullanılan Teknik Araçlar ve Güncellemeler

SEO da Kullanılan Araçlar Web sitenizin Hızını Backlinklerini iç yapısını Link inşasını, Domain Değerini ( PDA ) kısaca web sitenizin bütün detaylarını eksiklerini artılarını ortaya çıkan araçlardır.

Ücretsiz SEO Araçları : Neilpatel. smallseo tools, web master tools, google analistik,

Ücretli ve Etkili SEO Araçları : Moz, Ahrefs, Semrush,

Bunların haricinde çok kişinin bildiği ve kullandığı parse.ly sitesidir. Siteniz ile ilgili bir çok işlemi bu site üzerinden yapabilirsiniz.

iyi bir SEO deneyimi için kaliteli SEO Araçlarına ve tekniklerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Siteniz Sandbox denen kavrama yani spama uğradığında web sitenizi sorunsuz bir şekilde yeniden google dizinine eklemek isterseniz, Google ret etme aracı için Ahrefs ve Semrush tarzında ücretli bir araca gitmelisiniz. Web master tools bağlantılar kısmında çıkan sonuçlar her zaman anlık olmayabilir.

SEO Nasıl Çalışır? 

Web Siteniz Google SEO kriterlerine göre incelenir, eksikler tespit edilir, Web sitenin hedef kitle oranı ölçülür, ve iç SEO ayarları yapılır, Google da etki etmesi için google SEO araçlarına kayıt edilir. Web master tools, google analistik, site haritası, hedeflenen ülke, google harita kaydı, Google Page Speed Yapısal veri test aracı gibi yaklaşık 12 adet Google araçları kullanılarak test edilir. 

Sitenin SEO Analiz işlemleri bittiğinde, Dış SEO denen Sosyal Medya bağlantıları paylaşımları ve Backlink dizini için yazılar hazırlanır.

Anahtar Kelimede SEO çalışması belirlenen anahtar kelimeye değer verilerek yapılır. Eğer E ticaret siteniz varsa Genel SEO kavramı uygulanır.

Not : Elit SEO, bildiğiniz yada okudunuz SEO çalışmalarından uzak, google seo kriterlerine uygun bir SEO Hizmeti sunmaktadır. Bu yüzden İlk sayfaya getirmeden ödeme almaz. 

Google Yandex Bing Yahoo Arama Motorları

SEO Sadece Google dan ibaret değildir, Ülkemize hızla giren ve pazar payının %28 ine sahip olan Yandex Arama Motorunu da kullanmanızı öneririz. Ayrıca Rekabet Google kadar olmadığı için zorlanmayacaksınız. Şimdiden Yandex arama ağını alarak yerinizi ayırtmalısınız.

  • Yandex SEO: wordstat.yandex.com.tr Aracını Kullanarak Kelimenin Rekabet oranına Bakabilirsiniz.
  • Bing SEO: Bing Web Master Tools kayıt olarak sitenizi Bing arama konsoluna kayıt işlemi ile başlayabilirsiniz.
  • Yahoo Arama ve SEO : Yahoo Arama Motoru kısmen Bing ile ortaklaşa bir sisteme sahiptir.
  • visymo.com: Pek az kişinin bildiği bir arama motorudur. All in One SEO yani bir çok arama motorunu bünyesinde barının.
  • yaani.com.tr: Turkcell Tarafından geliştirilen yerli arama motoru, kullanım oranı konusunda net bir data yok, ancak SEO uygulandığında geri dönüş almasanız dahi diğer arama motorları için bir referans olacaktır.
  • SEO Fiyatları : SEO Fiyatı Kelimenin ve Web sitenin rekabet oranına göre değişmektedir, belirli bir ücret konusunda kimse her fikir olamaz. Çalışmanın mantığına kullanılan tekniğe ve analizlere göre fiyat değişmektedir.

 

SEO Çalışmalarında Backlink Kavramı

Backlink Web sitenize verilen Bağlantılardır. Yani sizin siteniz A ise, B sitesinin size verdiği Link demektir. Link verirken Anahtar Kelime ile verilebilir, Sitenin Linki ile verilebilir, resim üzerinden video üzerinden herhangi bir bağlantı metni içerek bir Link inşasıdır. Özellikle bir bağlantı yani backlink talebiniz olmasa dahi, web siteniz kendisi otomatik index alarak farklı sitelerden de Bağlantı alabilir.

 

Yararlı ve Zararlı Backlinklerin Tespiti : Bunu Semrush, Ahrefs, Monitor Backlink Araçlarını kullanarak toxin dediğimiz Backlink datasını çıkartabilirsiniz. Semrush zararlı Backlinkleri toxin ismi ile adlandırır. Web sitenize zarar veren hiç bir faydası olmayan Linklerdir. Bunu google ret etme aracını kullanarak ret edebilirsiniz.

SEO Nedir Google Gözünden SEO İncelemesi

Burada Yer alan Link sayesinde Google gözünden SEO çalışmasını inceleyebilirsiniz.

Google SEO Rehberi