Sitenize uzun vadede ziyaretçi çekebilmeniz için internet okyanusunda nasıl hayatta kalabileceğinizi bilmeniz lazım. Tıklama başına ödeme yaptığınız Google Ads gibi servisler, okyanusta geminize süper güçler bahşedebilir. Fakat bu çalışmalar, bitmek bilmeyen yakıt masrafı, yani reklam ödemeleriyle arkadaş olmanıza neden olurlar. SEO ise internetin açık okyanusundaki sitenizi, rüzgarın gücüyle hedefinize ulaştırır. Hangisinin daha kârlı olacağı sizin de malumunuz. Peki, rüzgarı arkamıza almamız için ne kadar beklememiz ve bütçe ayırmamız gerekecek?

SEO çalışması ne kadar sürer?” ve “Sitem ne zaman 1. Sırada çıkabilir?” gibi sorular SEO hizmeti veren şirketlerin karşılaştığı efsanevi ikilidir. Ne yazık ki SEO çalışmasının ne kadar süreceğinin cevabını vermek, sorunun kendisinde kadar basit değildir.

Birçok açıdan SEO çalışmalarına başlandığı anda sonuçları da toplamaya başlarsınız. Siteniz üzerinde yapılan iç ve dış SEO iyileştirmeleri etkisini hemen görmeye başlayacağınız türden sonuçlardır. Uzun vadeli başarılar ve sitenizi sonuç sayfalarında istediğiniz sırada görmek için çalışmanın tam etkisinin ortaya çıkmasını beklemeniz gerekir.

SEO Çalışmalarının Etkileri Ne Zaman Görülmeye Başlar?

SEO çalışmalarına başladığınız anda etkilerini görmeniz birçok değişkene bağlı olarak yanıtlanabilecek bir sorudur:

  • Sitenin hali hazırda ne kadar trafiğe sahip olduğu
  • web sitesini tasarımı
  • iç ve dış SEO yapısı
  • Meta açıklamaları ve sayfa başlıkları
  • İçerikler
  • Hedef kitleri
  • Sektördeki rekabet oranı

gibi detayların her gibi önemli birer faktördür. Genel bir cevap vermek gerekirse: SEO çalışmalarının ilk sonuçlarını 4 ila 6 ay içinde görmeye başlayabilirsiniz.

İlk görülen sonuçlar ve uzun vadede görülecek sonuçlar tabii ki aynı olmayacaktır. Genellikle 4 – 6 ay sonunda görülen etkiler çalışmanın artçı başarılarıdır. Tam performans başarısı için en az 12 aylık dönemin baz alınması gerekir.

Sonuç süresi bazı internet siteleri için daha uzun olurken, bazıları için beklenenden kısa olabilir. 3 yıllık bir internet sitesinin istenen SEO başarısını elde etmesi, yeni açılmış ve arama motorları gözünde hiçbir otoritesi olmayan sitelere nazaran daha kolaydır.

SEO Çalışmasının Süresini Neler Belirler?

Kısa açıklama bölümünde, SEO çalışması ne kadar sürer sorusuna ilişkin olarak birçok değişkenin söz konusu olduğunda bahsetmiştik. Öyleyse bunlar nelerdir?

01. Hedef anahtar kelimeleriniz

Hedef anahtar kelimeniz SEO çalışmanızdan elde edeceğiniz sonucun ne zaman olacağına dair güzel ipuçları verebilir. Rekabeti düşük veya orta sektörlerde kısa vadede sonuçlar alınırken, rekabeti yüksek alanlarda uzun soluklu SEO çalışmalarının gerçekleştirilmesi gerekir. Long-Tail olarak adlandırdığımız uzun kuyruklu anahtar kelimelerde başarı elde etmek, genel aramalara oranla daha kolaydır.

Örneğin bir oyuncak satışı yapan e-ticaret sitesinin “Oyuncak araba” anahtar kelimesini hedeflemesiyle “Mavi oyuncak araba” ya da “Kumandalı mavi oyuncak araba” sözcüklerini hedeflemesi arasında ciddi süre farkı olabilir.

02. Alan adınızın durumu

Alan adı, SEO çalışmalarına yön veren bir diğer önemli kriterdir. Domain’iniz hedeflediğiniz anahtar kelimeleri içeriyorsa hedeflediğiniz sözcüklerde başarı elde etmeniz daha kolay olabilir. Yine de bunun her zaman garantisi yoktur. SEO açısından zengin alan adları bazen arama motorları karşısında beklenen performansı gösteremeyebilirler.

  • Alan adınızı ne zaman satın aldınız?: Hiç geçmişi olmayan birine evinizi emanet edemezken, 10 senedir tandığınız birine gönül rahatlıyla evinizi emanet edebilirsiniz. Google da alan adlarına bu şekilde yaklaşıyor. Yaşlı ve aktif alan adları SEO çalışmalarından kısa vadede sonuç alma şansını arttırıyor.
  • Hiç ceza aldınız mı?: Aldığınız alan adından veya başka bir nedenden dolayı arama motorları tarafından ceza aldıysanız (manuel spam) işimiz daha zordur. Önce arama motorunun güvenini kazanılmalı, ardından otoriter olmaya çalışılmalıdır. Siz ceza yememiş olsanız bile alan adını satın aldığınızda cezalı olabilir. Bu gibi detaylar çalışma öncesi süreçte enine boyuna incelenmelidir.

03. Rekabet

Rekabet diğer iki faktörden sonraki en önemli faktördür. Siteniz zaten başarılıysa ufak doping çalışmaları beklenen etkinin alınmasını sağlayabilir. Ancak rekabeti yüksek sektörde başarısız bir siteyle ayakta durmaya çalışmak zordur. Bunu tıpkı açık okyanusları ufak bir sandalla geçmek gibi düşünebilirsiniz… Sandal ile gölleri geçmek sorun olmayabilir, ama iş okyanusa geldiğinde başarı şansınız düşecektir.

Rekabet, yalnızca sizin alanınızda faaliyet gösteren diğer internet siteleriyle ölçülemez. Rakipleriniz de SEO ile rüzgarı ardına almak için ciddi çalışmalar yapıyor olabilir. SEO’nun rüzgarı tüm internet sitelerine yeter, önemli olan yarışı kimin önde bitireceğidir.

04. İçerikleriniz

SEO sihirli bir iş gibi görünebilir fakat kesinlikle bir sihirli değnek değildir. Arama motorları daima faydalı ve başarılı içerikleri kullanıcılarına ulaştırmak isterler. İçeriklerinizin kalitesi düşük ise SEO başarısı elde etmeniz mümkün değildir. Tüm içeriklerin başarılı birer sanat eserine dönüştürülmesi de SEO’nun önemli bir basamağıdır.

İçeriklerinizin bilinen SEO kriterlerine göre hazırlanmış olması, arama motoru ve kullanıcı dostu odaklı hazırlanması büyük bir avantajdır. Tüm içerikleriniz yetersiz ve düzensizse istediğiniz başarıyı elde etmek için katedilmesi gereken mesafe de çoktur.

05. Arama motorlarındaki hava durumu

Buraya kadar saydıklarımızın hepsi sitenizle alakalı değerlerdi. Bunların dışında kimi zaman arama motorlarındaki hava durumu da etkili olacaktır. Google ve diğer arama motorlarının koyu algoritma değişikliklerine gitmesi halinde çalışmaların daha temkinli ilerletilmesi gerekebilir. Bu döngü de doğal olarak çalışmadan alınacak neticenin biraz ertelenmesine neden olur.

Yapılan Google güncellemeleri her zaman SEO düşmanı değildir. Bazı güncellemeler siteyi olumlu etkileyerek hızlı sonuçların alınmasına yardımcı olabilir. Google gibi arama motorları her yıl yüzlerce algoritma değişikliği yapmaktadır. Majör güncellemelerin sıkı takipçisi olmak ve SEO stratejisini güncelleme odağında yenilemek sürecin hızla atlatılmasına yardımcı olacaktır.

Son Sözler

SEO çalışmalarının ne kadar sürede etki göstereceğini belirlemek için birçok kriter göz önüne alınır. Genellikle 4 ila 6 ay arasında artçı sonuçlar, 12. ay ile birikte tam performans görülmeye başlanır.

SEO çalışmalarında devamlılık, ciddi bir esastır. Bazı anahtar kelimelerde zirveye çıkmak kolay, çıkılan zirvedeki pozisyonun müdâfasını sağlamak zordur. Uzun vadeli başarılar için uzun vadeli çalışmalar ve destekleme çalışmalarıyla pozisyonunuz daima desteklenmelidir.