Yandex Mail – Google Gmail adresini Türkiye de kullanmayan yoktur, bir çok arama motorunun en büyük özelliği ücretsiz mail adresi sunmasıdır. Google tarafından Gmail hesabı aktif olur olmaz, kurumsal ve bireysel firmalar ücretsiz hesap edinmeye başladılar. Ancak Kurumsal Mail yani info@sirketismi.com gibi bir mail adresini Gmail den takip etmek için ücretli kurumsal hesap alınması gerekiyor, işletmeler için hazırlanan gsuite adresinden ücretli olarak satın alabiliyorsunuz.  4,20 dolardan başlayarak tek mail adresi ile işinize özel mail hesaplarını Gmaile taşıma yapabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra takvimler, drive,hangouts chat – meet gibi ek özelliklere de sahip oluyorsunuz. Ancak fiyatından dolayı tercih etmeye bilirsiniz.

Alternatif Kurumsal Mail

 

Gmailin Aksine Yandex Mail tamamen ücretsizdir. info@sirketiniz.com gibi mail adresini Yandex Mail üzerinden açabilir,hatta Akıllı cihazdan yandex mail uygulamasını indirip, Mobil cihazlardan gelen mailleri takip edersiniz. Üstelik mail açma sınırı bir kısıtlama da henüz yok.

Yandex Kurumsal Mail Nasıl Oluşturulur?
  1. Yandex Mail sistemini kullanmak için ücretsiz yandex.com uzantılı bir Mail hesabı açıyorsunuz, Bu hesap aynı zamanda Kurumsal maillerinizi yöneteceğiniz bir panele sahip olacak.
  2. Ücretsiz Mail adresini açtıktan sonra https://connect.yandex.com/ adresine giriş yapıyorsunuz, aşağıda ekran resminde olduğunu gibi bir panel ile karşılacaksınız, bu paneli görebilmek için mutlaka yandex den aldığınız mail ile oturup açın.

Bu kısmı gördüğünüzde yandex connect logosunun hemen yanında yer alan 3 çizgili menüye tıklıyoruz, orada yönetim kısmına tıklıyorsunuz, yönetim kısmına girdiğinizde alan adları kısmında + işaretine tıklayarak karşınıza gelen ekranda domain adresini yazıyorsunuz,

alan adınızı yazdıktan sonra açılacak olan pencere de, alan adının size ait olduğunu doğrulamanız gereken 4 adet sekme ile karşılaşırsınız, Size en kolay ve hızlı hangisi ise onu seçerek alan adını doğrulamasını yapabilirsiniz, eğer WordPress kullanıyorsanız, meta name etiketi ile doğrulamak daha hızlıdır, Özel yazılım yada CMS gibi sistemler kullanıyorsanız HTML Dosyası da hızlı doğrulama işlemleri arasında yer alır.

HTML ile doğrulama penceresinde size bir kod verecektir, Kodu kopyalayıp, bir txt de belgesinde açabilirsiniz, kodu metin belgesine yapıştırdıktan sonra, uzantısını Yandex Mail in size sunduğu uzantıda html olarak masa üstüne kayıt edin. kayıt ettiğiniz belgeyi web sitenizin FTP sine girerek ana dizine yükleyin, yandex mail yönetim paneline gererek kontrol et butonuna basarak, doğrulanmasını bekleyin, Eğer işlemi doğru yaptı iseniz 1 dakika içerisinde alan adının doğrulanması panelinize gelir.

Yandex Mail MX ayarları, Mail adresi açtığınızda maillerin yandex serverları üzerinden gelebilmesi ve gönderilebilmesi için Yandex MX ayarlarının düzgün yapılandırılması gerekiyor.

Aşağıdaki adresten Yandex mx ayarlarını alarak web sitenizin Hosting kısmından yapabilirsiniz.

Yandex MX Ayarları sayfası : https://yandex.com.tr/support/connect/dns/mx.html

Yandex Mail kullanmanın avantajları

  1. Tamamen ücretsizdir, istediğiniz kadar mail hesabı açabilirsiniz.
  2. İster Bilgisayardan isterseniz, Mobil cihazdan her yerden erişim sağlayabilirsiniz.
  3. Kurumsal Mail uzantısı ile firmanın Kurumsallığını bozmamış olursunuz.
  4. Mobil cihazda kolaylıkla gelen maili okuyabilir,cevap verebilirsiniz.

Yandex Kurumsal Mail ile İlgili Destek Adresi : 0232 332 03 80 den bilgi alabilirsiniz.