Türkiye pazarında bir senedir varlığını sürdüren Yandex‘i artık duymayan kalmadı. Hızlı ve atak bir pazar anlayışı içerisinde olan rus arama motoru, Yandex Disk, Yandex Metrika ve site adına yönelik mail servisi ile hızlı bir yükseliş içerisinde. Her ne kadar Google bir alışkanlık haline gelmiş olsa da, Türkiye’de bir sene içerisinde %1′lik bir pazarı eline geçirdi. Getirdiği yenilikleri, farklılık arayan kişilere alternatif olması Yandex‘i ön plana atmış durumda. Velhasıl biz de Yandex’ten nasibimizi aldık sayılır. Merak içerisinde özellikle Metrika‘yı incelemeye çalıştık. Bu yazımda Metrika‘nın bir servisi olan Webvisor uygulamasından bahsedeceğim.

Metrika, Analytics gibi bir site analiz uygulaması. İkisi arasındaki farklar elbetteki var fakat verilen sonuçlar birbirini tutuyor. Ayrı bir yazıda bunlardan bahsedeceğim zaten. Webvisor yine Metrika içerisinde fakat başlı başına bir analiz olarak nitelendirebiliriz. Webvisor’un yaptığı iş şu: siteye gelen ziyaretçinin, mouse ile yaptığı hareketleri video şeklinde kaydediyor. Nereleri seçtiği, sitede nasıl gezdiği gibi bilgileri bize sağlıyor. Peki bu veriler bize ne sağlayacak?

Webvisor, sitenize gelen ziyaretçilerin hareketlerini kaydediyor. Bu kayıtları Metrika içerisinden tek tek görüntüleyebiliyor ve neler yaptığınızı görebiliyorsunuz. Bu güzel aracın bize kattıklarına gelince,

SEO analizi yapan uygulayıcılar, bu görüntülerden belirli sonuçlar çıkartabilirler. Bu sonuçları şöyle açıklayabiliriz:
Site tasarımınızda ilgi gören noktaların ve görsellerin neler olduğunu anlayabilir, gelen ziyaretçi kitlenizin sitenin hangi alanına daha çok odaklandıklarını görebilirsiniz.
Reklam görsellerinizin dikkat çekici olup olmadığını, ne derece ziyaretçiler tarafından fark edildiğini görebilirsiniz.
Paylaştığınız içeriklerin hangi alanlarının daha dikkat çekici olduğunu görebilirsiniz. Demek istediğim, örneğin renkli olarak belirlediğiniz cümlelerin ilgi görüp görmediğini anlayabilir, bu denemeler sonucunda yazılarınızın renk ve kalınlık gibi özelliklerini bir düzene sokabilirsiniz.
Sayfalarınızdaki linklerin tıklanma olasılığını görebilir ve biçim ayarlarını düzenleyebilirsiniz.
Sitenizde dikkat çekmeyen ve diğer alanlara göre daha az ilgi gören bölgeleri fark edebilir ve buna dayanarak o alanları güçlendirebilirsiniz.
Ziyaretçilerin profillerini çıkartabilir ve ilgilerine yönelik yazılarınızda güçlendirme yapabilirsiniz.
Tabi bu bahsettiğim sadece Webvisor temel alınarak yapıldığında geçerlidir.bSonuç olarak Metrika içerisinde zaten kullanıcı profilleri hakkında bilgi veren araçlar mevcuttur. Fakat Webvisor sayesinde içeriklerinizde hangi bölümlerinin ziyaretçide ilgi uyandırdığını farketmeniz, yeni yazılarınızda güçlendirme yapmanızı sağlayacaktır.

Webvisor bizlere video formatında sunduğu ziyaretçi hareketlerinde bulunan özelliklerden biride hangi metni seçtiğidir. Örneğin bir önceki paragrafı okurken seçili hale getiren ziyaretçinin bu hareketi Webvisor sayesinde görüntülenebilmektedir. Bu tabi ki içerik güçlendirmede işe yarayacak bir harekettir.

Sonuç olarak Webvisor, analiz yapan bir çok uygulayıcıya yeni parametreler ekletecektir. Ziyaretçi hareketlerini an be an görebilecek olmaları yeni bakış açıları sağlayacak ve içerik güçlendirmede fayda sağlayacak düşüncesindeyim.